Informujte se o platbách za energie

Dodavatelé energií v průběhu roku 2023 výrazně snižují ceny svých produktů, což má pozitivní dopady na zákazníky. Protože se situace na trzích s energiemi může rychle měnit a nemusí tak pro laika být vždy přehledná, je potřeba, aby si zákazníci udržovali základní přehled o tom, jaké smlouvy na dodávky energií mají uzavřené, kolik platí, nebo do kdy mají ceny fixované. Cílem Ministerstva průmyslu a obchodu je s tím pomoci.

Máte cenu za dodávku energií nad vládou stanoveným stropem?

Loni touto dobou vrcholila energetická krize a dodavatelé tak nabízeli dodávky jedné megawatthodiny (MWh) elektřiny za extrémně vysoké ceny. Ty se u běžných produktů mohly u elektřiny pohybovat na úrovni přes 14 000 korun za MWh. V případě plynu se pak cena běžného produktu pohybovala na úrovni 5 500 korun za MWh.

 

Vláda na situaci zareagovala zastropováním cen energií, které zákazníky před vysokými cenami ochránilo. Následně se situace na energetickém trhu uklidnila a cena jedné MWh elektřiny u nejběžnějšího tarifu klesla, včetně všech poplatků a daní, na 7 600 korun za MWh, u plynu to nyní je okolo 2 700 korun.

 

S koncem roku 2023 ale dojde ke zrušení vládních stropů na energie a tím se situace na trhu výrazně promění. Pokud bude mít zákazník sjednanou smlouvu na dodávku energií za cenu nad vládním stropem, již ho toto opatření v příštím roce chránit nebude.

 

Několik set tisíc zákazníků si v loňském roce – v době, kdy ceny energií dosahovaly vrcholu – zafixovaly dodávky energií za cenu, která je výrazně vyšší než vládou stanovené stropy. To znamená, že by jim dodavatelé po zrušení zastropování začali opět účtovat jimi sjednané ceny.

Ty mohou být až o 7 tisíc korun za 1 MWh elektřiny vyšší než současné ceny na trhu. Při průměrné spotřebě okolo 3 MWh ročně tak může jedna domácnost zaplatit navíc až 21 tisíc korun každý rok. U plynu to může být o 3 tisíce korun za 1 MWh, takže průměrná domácnost při spotřebě 10 MWh ročně může zaplatit až o 30 tisíc korun více.

Většina dodavatelů však svým zákazníkům nabízí možnost se tomuto navýšení cen energií vyhnout. To znamená, že jim umožní zafixovaný tarif s nadstropovými cenami vyměnit za jiný produkt, který odpovídá současné situaci na energetickém trhu. Oznámila to už například skupina ČEZ, která je největším dodavatelem elektřiny v Česku, a také firma innogy, která je lídrem v oblasti plynu. Může nastat i situace, že se nejedná o zafixovanou smlouvu s cenou nad vládním stropem. Zde upozorňujeme, že výpovědní lhůta činí zpravidla 3 měsíce, proto je potřeba i toto řešit v předstihu.

 

Potřeba ale je, aby si zákazníci nové smlouvy s dodavateli sami sjednali. Dodavatelé se snaží odběratele sami oslovovat, ne vždy se to ale povede, a proto je pro zákazníky lepší se na ně obrátit také napřímo. Platí to pro všechny zákazníky, kteří ví, že mají zafixovaný tarif s nadstropovými cenami, ale také pro zákazníky, kteří nemají dostatečné povědomí o tom, jaký tarif mají s dodavatelem sjednaný a na jak dlouho.

Následující tabulka proto zahrnuje kontakty na největší dodavatele energií v České republice. Pokud zde přesto svého dodavatele nevidíte, a nedovedete si ho najít na internetu, obraťte se na naši linku 1212. Pokusíme se kontakt na vašeho dodavatele najít společně s vámi.

Co dělat, když máte nadstropovou cenu energií, najdete také na webu Energetického regulačního úřadu. Pokud máte cenu energií pod vládním zastropováním, srovnejte si aktuální nabídku dodavatelů na srovnavac.eru.cz.

Název společnosti
Telefon
E-mail
Web dodavatele

ALPIQ Energy SE

246 034 555

ARMEX ENERGY

412 154 154

CENTROPOL ENERGY

478 575 555

ČEZ

800 830 840

Dobrá energie

226 284 283

E.ON

800 773 322

EP Energy Trading

255 707 099

eYello CZ

267 056 704

Innogy

800 113 355

LAMA Energy

800 991 199

MND Energie

800 400 500

Pražská energetika

800 550 055

Pražská plynárenská

267 175 333

Veolia Komodity

596 609 609

VNG Handel & Vertieb GmbH

210 323 965

SPP CZ

515 500 200


Otázky a odpovědi

Cenu elektřiny nebo plynu mám nad hranicí vládního zastropování. Co mám dělat?

Obraťte se na svého dodavatele energií, se kterým proberete možnosti uzavření nové smlouvy. Pokud u sebe nemáte kontakt, rádi vám ho najdou operátoři na lince 1212.

Cenu elektřiny nebo plynu mám pod hranicí vládního zastropování. Co mám dělat?

Energetický regulační úřad připravil srovnávač cen energií, který najdete na webu srovnavac.eru.cz. Podívejte se prosím na tento web a porovnejte si aktuální nabídku dodavatelů energií.

Nevím, zda mám cenu elektřiny nebo plynu pod hranicí vládního zastropování. Kde tuto informaci najdu?

Tato informace by měla být na uzavřené smlouvě s dodavatelem, případně po přihlášení v zákaznickém účtu. Stačí cenu porovnat s vládním zastropováním cen energií.

Jak zjistím, zda mám zafixovanou cenu elektřiny nebo plynu a na jak dlouho?

Tato informace by měla být na uzavřené smlouvě s dodavatelem, případně po přihlášení v zákaznickém účtu. Pokud tam není, nejjednodušší je obrátit se na svého dodavatele energií. Ať už telefonicky nebo e-mailem.

V době největší energetické krize jsem si zafixoval/a cenu energií. Nyní jejich cena klesá a je pro mě nevýhodná. Co mám dělat?

Většina dodavatelů svým zákazníkům nabízí možnost se tomuto navýšení cen energií vyhnout tak, že jim umožní zafixovaný tarif s nadstropovými cenami vyměnit za jiný produkt, který odpovídá současné situaci na energetickém trhu.

Proto doporučujeme, abyste se obrátil/a na svého dodavatele energie a informoval/a se o aktuálních možnostech.

Jaký produkt byste mi doporučili, abych opravdu ušetřil/a?

S výběrem konkrétního produktu Vám pomůže Váš dodavatel energií. Obraťte se na něj telefonicky, případně písemně.

Svému dodavateli energie se nemohu dovolat. Co mám dělat?

Pokud se nemůžete svému dodavateli dovolat, obraťte se na něj písemnou formou. V případě, že by s Vámi dodavatel nekomunikovat, obraťte se na Energetický regulační úřad.

Kde najdu informace o tom, jak změnit svůj tarif na dodávku energie?

Veškeré informace Vám poskytne Váš dodavatel energií. Obraťte se na něj telefonicky nebo písemně. Aktuální informace nejen z energetiky najdete na webu www.energiezamene.cz.