S tématem šetření energie je dobré znát následující otázky a odpovědi

Proč jsou důležité úspory plynu?

Čím méně plynu spotřebujeme, tím méně ho budeme muset dovážet z Ruska. Díky tomu budeme méně závislí na Rusku a bude pro nás jednodušší potřebný plyn nahradit z jiných zdrojů. Loni Česká republika spotřebovala 9,4 miliard metrů krychlových plynu. Z toho z Ruska pocházelo okolo devíti miliard. Vláda v červnu zajistila ve spolupráci se skupinou ČEZ kapacitu ve vznikajícím terminálu na zkapalněný zemní plyn v Holandsku. Ten nám umožní každý rok do Česka dopravit až 3 miliardy metrů krychlových z jiných zdrojů. Při spotřebě 9 miliard metrů krychlových plynu by nám tedy tento terminál umožnil snížit závislost na Rusku o třetinu. Kdyby se nám podařilo dosáhnout úspor plynu a česká spotřeba se snížila na 7,5 miliardy, tento LNG nám pokryje dvě pětiny naší roční spotřeby. A čím dřív se vymaníme z energetické závislosti na Rusku, tím dřív budeme méně zranitelní vůči jeho snahám navyšovat ceny plynu a  tím i poškozovat obyvatele EU.

Kolik mohu díky úsporám ušetřit?

Každý stupeň dolů znamená snížení spotřeby zhruba o 5 procent. Přitom platí, že potřebných úspor v domácnostech jsme schopni dosáhnout, aniž by došlo k narušení pohodlí obyvatel. Na domácnosti připadá asi čtvrtina z celkové spotřeby zemního plynu v Česku. Více než 70 procent ze své celkové spotřeby spotřebují domácnosti od začátku listopadu do konce března. Zatímco v lednu se měsíční spotřeba přehoupne i přes 400 milionů metrů krychlových, v červenci to není ani 40 milionů.

Jak dosáhne vláda snížení spotřeby v případě ukončení dodávek plynu z Ruska?

V případě úplného a dlouhodobého ukončení dodávek ruského plynu by bylo nutné zavést další opatření. Právě proto jsme v rámci novely energetického zákona zajistili možnost jemně a centrálně řídit proces případného omezování dodávek. Dosud měl tuto pravomoc pouze provozovatel přepravní soustavy společnost Net4Gas. My jsme udělali změnu, která ve chvíli, kdy Net4Gas vyhlásí stav nouze, dá pravomoc omezovat dodávky do některých provozů Ministerstvu průmyslu a obchodu.


Manuál pro malé podnikatele a živnostníky zde

Před zimou

Úsporná sprchová hlavice, reflexní fólie za radiátory i správná izolace dveří a oken. MPO připravilo seznam několika tipů a rad, jaká opatření mohou domácnostem pomoci snížit spotřebu energií v čele s plynem.


Během zimy

Každý stupeň dolů znamená úsporu minimálně 5 procent nákladů na energie. To a mnoho dalších tipů a rad pro domácnosti najdete v manuálu z dílny MPO.


Stát jde v šetření energií příkladem

Proč jsou ceny energií tak vysoké

Poradenství