Dodejme si energii

Zorientujte se v energetice jednoduše a bez složitých pojmů. Ve spolupráci s Českou televizí jsme natočili pokračování série Dodejme si energii, která vám srozumitelně vysvětlí, jak funguje svět energií kolem nás.

2. série

18. díl - Přenosová soustava

Jak funguje přenosová soustava a proč je její flexibilita klíčová pro stabilitu energetiky?




17. díl - Jaderná bezpečnost

Jak funguje jaderná bezpečnost?

16. díl - SMRs jako budoucnost energetiky

Co to jsou SMRs a jak ovlivní životy každého z nás?

15. díl - Velké jádro

Historie a rozvoj jaderné energetiky v Česku.

14. díl - Vodní elektrárny

Jak fungují vodní elektrárny a jakou roli hrají v naší energetice?

13. díl - Větrné elektrárny

Jaké jsou plány a kde se větrníky vyplatí. Dělají hluk?

12. díl - Bioplynové elektrárny a využití odpadního tepla

Příklady z praxe (obce, podniky)...

11. díl - Plynové elektrárny

Lex plyn.

10. díl - Odchod od uhlí

Jak a kdy proběhne a co to pro nás bude znamenat?

9. díl - MAF

Co je MAF a jak se bude proměňovat český energetický mix?

8. díl - Kdo řídí elektřinu v Česku?

Jak funguje naše síť, kdo ji spravuje a proč je stabilita sítě tak důležitá? Posilování sítě a přeshraniční spolupráce.

7. díl - Plyn

Odkud ho bereme a jak se k nám dostává?

6. díl - Ropa

Odkud ji bereme a jak se k nám dostává?

5. díl - Srovnávač cen energií - jak si vybrat nejlepší nabídku

Jak fungují srovnávače a co při výběru dodavatele zohlednit?

4. díl - Ochrana spotřebitele na energetickém trhu

Jaká máte práva a kde hledat pomoc při problémech s dodavatelem?

  • 1
  • 2

1. série

12. díl - Školy

Jak se na budoucnost energetiky z obnovitelných zdrojů dívá nejmladší generace? Budete překvapeni, jak vyspělé názory na tuto problematiku uslyšíte od dětí školou povinných.

11. díl - Digitalizace

Digitalizace přenosové sítě umožní všem drobným výrobcům energie to, aby vše fungovalo tak, jak má. Přebytky elektřiny se nebudou muset posílat jen do sítě, ale budou se moci ukládat do baterie. A přesně tuto naspořenou energii pak budou majitelé těchto zařízení moci využít později, zkrátka kdy se jim to bude hodit.

10. díl - Španělsko

Jak už víme, my Češi jsme nesmírně šikovní a vynalézaví. Ale proč se neinspirovat třeba v zahraniční. Ve španělské Gironě sídlí organizace, kterou před 13 lety založili studenti a profesoři z místní univerzity. Sdružení je tady pro lidi, kteří chtějí odebírat ekologicky vyrobenou energii.

9. díl - Posílit síť

Malé elektrárny, vodní a větrné elektrárny, solární panely, všechny tyto lokální zdroje dokáží vyrobit elektřinu pro domy, obce, firmy. Přebytky se posílají do rozvodné sítě, která musí hlídat, aby celý systém nebyl přetížený. Pojďme se tedy podívat na to, jak to funguje.

8. díl - Sdílení

Připravovaný nový zákon LEX OZE 2, vypracovaný Ministerstvem průmyslu a obchodu ve spolupráci s Komorou Obnovitelných Zdrojů Energie umožní každému z nás vyrábět si elektřinu na jednom místě a spotřebovat si ji na jiném místě. Bez toho, aniž bychom museli natáhnout kabely přes půl republiky!

7. díl - Voda na náš mlýn

Vodní toky jako zdroj energie byly využívány odedávna. Navštívíme Čechův mlýn, kde je elektroskanzen. Zde se dozvíme informace o historické výrobě elektřiny v jedné z nejstarších malých vodních elektráren u nás. Pochopitelně se podíváme, jak fungují malé vodní elektrárny i v současnosti.

6. díl - Vítr v kapse

Kryštofovy Hamry, největší park větrných elektráren u nás. Už o nich něco víme z předchozího dílu, kdy jsme si o tomto zdroji energie povídali v sousedním Německu. Česká vesnice šla na to trochu jinak. Pronájem obecních pozemků, kde stojí větrníky, zajistí rozpočet vesnice až na 25 let dopředu.

5. díl - Feldheim

Německá vesnice Feldheim spoléhá na bioplynovou stanici, kterou už známe z předchozího dílu. A dalším pomocníkem k soběstačnosti je příroda, konkrétně vítr. Takže se podíváme, jak elektřinu vyrábějí větrné elektrárny.

4. díl - Kněžice

Malebná vesnice je zcela energeticky soběstačná. Místní představitelé společně s obyvateli se rozhodli, že nechtějí platit drahé energie a postavili bioplynovou stanici. Veškeré bioodpady promění na teplo a elektrickou energii.

3. díl - Teplo

Komplex budov, kde pracuje až 5000 lidí spotřebuje neuvěřitelné množství energie, v zimě se musí topit, v létě chladit. Představíme vám vysokokapacitní tepelná čerpadla. Pod budovami je celkem 179 vrtů do hloubky 150 metrů, díky kterým budova vůbec nepotřebuje klasickou kotelnu.

2.díl - Národní divadlo

V Národním divadle v Praze nebudeme rozebírat nové představení, ale ukážeme vám, jak se dá ušetřit energie i v divadle a přilehlých provozních budovách. Díky solárním panelům, které nikterak nenaruší pohled historickou budovu

1. díl - Nabitý dům

Jak ušetřit za energii v bytovém domě. Solární panely na střeše nejsou jen výsadou rodinných domů, ale dají se instalovat i na činžovní domy, kde rozsvítí společné prostory, a dokonce mohou zajistit i provoz výtahu.