1. série
Digitalizace přenosové sítě umožní všem drobným výrobcům energie to, aby vše fungovalo tak, jak má. Přebytky elektřiny se nebudou muset posílat jen do sítě, ale budou se moci ukládat do baterie. A přesně tuto naspořenou energii pak budou majitelé těchto zařízení moci využít později, zkrátka kdy se jim to bude hodit.
Jak už víme, my Češi jsme nesmírně šikovní a vynalézaví. Ale proč se neinspirovat třeba v zahraniční. Ve španělské Gironě sídlí organizace, kterou před 13 lety založili studenti a profesoři z místní univerzity. Sdružení je tady pro lidi, kteří chtějí odebírat ekologicky vyrobenou energii.
Připravovaný nový zákon LEX OZE 2, vypracovaný Ministerstvem průmyslu a obchodu ve spolupráci s Komorou Obnovitelných Zdrojů Energie umožní každému z nás vyrábět si elektřinu na jednom místě a spotřebovat si ji na jiném místě. Bez toho, aniž bychom museli natáhnout kabely přes půl republiky!
Vodní toky jako zdroj energie byly využívány odedávna. Navštívíme Čechův mlýn, kde je elektroskanzen. Zde se dozvíme informace o historické výrobě elektřiny v jedné z nejstarších malých vodních elektráren u nás. Pochopitelně se podíváme, jak fungují malé vodní elektrárny i v současnosti.
Kryštofovy Hamry, největší park větrných elektráren u nás. Už o nich něco víme z předchozího dílu, kdy jsme si o tomto zdroji energie povídali v sousedním Německu. Česká vesnice šla na to trochu jinak. Pronájem obecních pozemků, kde stojí větrníky, zajistí rozpočet vesnice až na 25 let dopředu.