Dodejme si energii. Poradíme, jak ušetřit energii v bytovém domě
3. srpna 2023

Energetická soběstačnost je pro každého z nás dosažitelná mnohem lépe, než jsme si dosud mysleli.

Energetická soběstačnost je pro každého z nás dosažitelná mnohem lépe, než jsme si dosud mysleli. Platí to pro domácnosti, firmy, města, ale i pro bytové domy. Solární panely na střeše bytových domů mohou pomoci ušetřit za energii a zajistit provoz výtahu a osvětlení společných prostor. Jak na to, se podrobněji dozvíte v pořadu Dodejme si energii, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu s Českou televizí. Na tento díl se můžete podívat na tomto odkazu.

„Každý rok u nás ušetříme na energiích v průměru 40 tisíc korun,“ představuje ředitel Pražského společenství obnovitelné energie Jaroslav Klusák projekt bytového domu, který má na své střeše 20 solárních panelů o instalovaném výkonu zhruba 10 kilowatt-peak, ročně vyrobí díky tomu tedy vyrobí 11 megawatthodin elektřiny. 

Cena instalace je 600 tisíc korun, ale díky dotacím z programu Nová zelená úsporám je návratnost investice zhruba 8 až 9 let a úspora za dobu životnosti tohoto systému, tedy 25 let, může být zhruba milion korun,“ popisuje dále Klusák projekt domu, ve kterém bydlí přibližně 17 domácností.

Úspora může být ještě výraznější u větších domů s větší střechou jsou instalace kolem 20 až 30 kilowatt-peak. „I když máte výtah nebo společné prostory, cokoliv, a zrovna tam jde elektřina ze solárů, tak pokud nesvítí sluníčko, soláry nevyrábějí, tak přes strojovnu se to přepíná na klasickou elektřinu ze sítě, nemusíte mít obavy, že ve výtahu uvíznete,“ dodává Klusák.

Instalace podobných systémů od letošní roku navíc výrazně usnadní novela energetického zákona z dílny ministerstva průmyslu a obchodu. Instalovat obnovitelné zdroj energie s výkonem až do 50 kW totiž bude totiž nově možné instalovat bez nutných licencí a bez stavebního povolení.

A co je třeba udělat, když se rozhodnete pro solární panely? „Musíte se přesvědčit o tom, protože je to vaše zodpovědnost, co se s tou budovou stane, zda jsou splněny všechny podmínky, to znamená, zdali to ta střecha unese, zdali není ohrožena požární bezpečnost nebo nějaké další věci, které souvisí s užíváním domu. Pokud se přesvědčíte, že to je v pořádku, pak můžete instalovat solární panel,“ říká statik Michal Drahorád a dodává: „Panelákové střechy jsou na tom relativně dobře, pokud jsou v dobrém stavu. A pokud na tom náhodou dobře nejsou, tak lze určitě vymyslet technické řešení tak, aby to fungovalo.“

Pokud tedy chcete zjistit, zda vaše střecha unese solární panely, svolejte schůzi vlastníků a jako hosta si přizvěte instalační firmu i se statikem. A pokud vám statik vše schválí, můžete si odhlasovat umístění solárních panelů i na střechu vašeho bytového domu.

Mohlo by vás zajímat

Sdílení a komunitní energetika je cesta k energetické soběstačnosti

Kryštofovy Hamry, největší park větných elektráren v České republice.

Vodní toky jako zdroj energie

Čechův mlýn je jednou z nejstarších malých vodních elektráren u nás.

Novela umožní sdílení vyrobené energie

Každý z nás bude moci vyrábět elektřinu a sdílet ji v rámci České republiky.