Poradenství

Linka 1212

Informační linka 1212 poradí nejen s energetikou
E-mail na linku: 1212@mpo.cz

Na linku Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) se mohou obrátit podnikatelé a široká veřejnost. Nově operátoři poradí s úsporami energií, pomocí s vysokými cenami energií nebo fungováním trhu s elektřinou. Volat je možné každý všední den od 8:00 do 16:00 hod. Volání na linku je zpoplatněno dle tarifu volajícího.

Novinkou je také zpětné volání, do budoucna chce ministerstvo nabídnout možnost psaní zpráv v čase přes komunikační aplikaci WhatsApp.


EKIS – bezplatné poradenství o energetických úsporách

Energetická konzultační střediska poradí domácnostem i podnikatelům, jak na úspory energií

Síť energetických poraden EKIS poradí ohledně úspor energie v domácnostech, domech, firmách i veřejných budovách. Experti z EKIS poradí od výběru úsporného osvětlení, přes správné vytápění, plánování rekonstrukce až po velké projekty energeticky úsporných staveb. Pomohou také s dotacemi, tvorbou dotační žádosti i další administrativou pro získání dotace. Nově i bezplatně připraví návrh energetických opatření. Energetická konzultační a informační střediska jsou po celé republice, existuje i možnost online konzultace.

Energetičtí specialisté sdružení v síti EKIS jsou odborníci na energetiku, stavebnictví, projektanti, architekti a další profese. Za jejich odbornost ručí MPO, které EKIS dotuje prostřednictvím Programu EFEKT.

Poradny v síti EKIS jsou k dispozici po celé republice, vždy v pondělí a ve středu od 13 do 19 hodin. Konzultovat je možné také on-line.

Seznam středisek EKIS a webová poradna jsou na webu: www.mpo-efekt.cz.

Na webu jsou informace k úsporám energie, zejména publikace a příručky, které jsou na portále volně ke stažení.


Jakou poskytuje stát podporu na energeticky úsporná opatření? Dotačních programů pro domácnosti, podniky i veřejný sektor existuje celá řada, jejich přehled najdete na webu MPO.


Mapa EKIS


Nově také mobilní EKIS: m-EKIS

Novinkou v bezplatném energetickém poradenství jsou mobilní EKIS, tzv. m-EKIS, jejichž specialisté mohou přijet přímo za lidmi. Ve spolupráci s místní samosprávou jsou experti připraveni předat informace o úsporách energie většímu počtu zájemců.

Nechte si nezávazně zdarma zpracovat „návrh energetických opatření“ na míru pro vaši nemovitost i finanční možnosti. Zvažte dobu návratnosti případné investice do realizace úsporného projektu a rozhodněte se šetřit své finance i naši planetu.

Aktuální informace ohledně mobilních EKIS budou k dispozici na tomto webu a také na stránkách MPO.


Pojízdná učebna techniky

Pojízdná učebna techniky je speciálně upravený a moderními technologiemi vybavený nákladní automobil, který může dorazit do kteréhokoliv města nebo obce v ČR. Cílem projektu je zvyšovat zájem o techniku a řemeslo u dnešní mládeže a současně ji vést k odpovědnému a udržitelnému využívání moderních technologií a k ekologickému chování obecně. V rámci projektového dne je pro žáky nově program zaměřený na úsporu energií a udržitelnou spotřebu vody a tepla.

Cílem je poukázat na to, že když se naučíme používat jednotlivé technologie ve správné denní době a správným způsobem, můžeme tak snížit odběr elektrické energie. Další novinkou je spolupráce s projektem EKIS. V rámci odpolední části projektového dne mají zejména učitelé možnost zdarma využít bezplatných konzultací energetických specialistů.


Pojízdná učebna techniky

Ochrana spotřebitele

Jak mohu ušetřit sám