Digitalizace energetiky je blízká budoucnost
13. září 2023

Všichni drobní výrobci energie budou moci své přebytky posílat do sítě nebo ukládat do baterie.

Digitalizace přenosové sítě umožní všem drobným výrobcům energie, aby své přebytky nemuseli posílat jen do sítě, ale mohli si je ukládat do baterie. A přesně tuto naspořenou energii pak budou moci majitelé těchto zařízení využít později, zkrátka až se jim to bude hodit. Jedenáctý díl pořadu Dodejme si energii ukáže, jaká revoluce nás čeká, aby to všechno fungovalo dohromady.

Energetika prochází zásadní změnou. Výrobu elektřiny ve velkých zdrojích začínají doplňovat desítky tisíc nových menších zdrojů. Dění v přenosové soustavě se tak stává výrazně složitějším a nepřehlednějším. Aby elektrická síť zůstala stabilní, bude nutné si o tomto dění nadále zachovat přehled a s tím i celou energetiku digitalizovat.

Změny, které přicházejí, však přinesou také příležitost za energie ušetřit. Jak? Základem digitalizace energetiky budou spotřebiče a zdroje energie, které dokáží komunikovat skrze síť mezi sebou a řídit svoji spotřebu nebo výrobu podle aktuální poptávky a nabídky, a tedy také ceny.

„Domácnost nebo rodinný dům se dokáže přizpůsobit potřebám celého energetického systému. To znamená, jestli je v něm dostatek elektřiny nebo nedostatek. Když bude hodně svítit slunce nebo foukat vítr, tak přes tepelné čerpadlo jsem si schopen nahřát zásobník teplé užitkové vody na víc stupňů, než běžně a pak si to vyčerpat později a naopak nesepnout tepelné čerpadlo, když je v síti elektřiny málo,“ uvádí jako příklad předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. Tento princip umožní každému optimalizovat svou spotřebu a šetřit tak výdaje za energie.

V případě, že je elektrické energie v síti opravdu velký nedostatek, tak mám baterii, která se nabíjí primárně z fotovoltaických panelů na střeše, ale může to být i připojený elektromobil a z těch mohu pomoct síti a něco do ní dodat a dostat zaplaceno. Baterie ale může sloužit taky jako záložní zdroj,“ dodává Chalupa.

Elektromobil může být zapojen do systému úplně jednoduše. Bude totiž sloužit jako baterie pro síť, a když v síti nedostatek elektřiny, tak bude z této baterie možné si část elektřiny vzít a tím ji pomoci stabilizovat. Majitel elektromobilu dostane za tuto elektřinu samozřejmě zaplaceno. Stejně to bude moci fungovat i s klasickou baterií.

Vše bude možné ovládat přes aplikaci. Přes tu bude možné řídit i spínání energeticky náročnějších spotřebičů jako třeba pracích praček v době, kdy je elektřina levnější, protože se právě spotřebovává méně. Vše umožní chytré elektroměry, které od příštího roku začnou všem odběratelům s roční spotřebou elektřiny nad 6 MWh instalovat distribuční společnosti.

Jak se na budoucnost energetiky z obnovitelných zdrojů dívá nejmladší generace? Budete překvapeni, jak vyspělé názory na tuto problematiku uslyšíte v závěrečném dílu pořadu Dodejme si energii.

Mohlo by vás zajímat

Sdílení a komunitní energetika je cesta k energetické soběstačnosti

Kryštofovy Hamry, největší park větných elektráren v České republice.

Vodní toky jako zdroj energie

Čechův mlýn je jednou z nejstarších malých vodních elektráren u nás.

Novela umožní sdílení vyrobené energie

Každý z nás bude moci vyrábět elektřinu a sdílet ji v rámci České republiky.