Novela umožní sdílení vyrobené energie

Každý z nás bude moci vyrábět elektřinu a sdílet ji v rámci České republiky.

Nová novela energetického zákona z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu umožní každému z nás vyrábět elektřinu a sdílet ji v rámci České republiky nebo obcí s rozšířenou působností. Podrobnosti revoluce v energetice představí další díl pořadu Dodejme si energii.

„Máme v přípravě dva projekty, dvě instalace fotovoltaiky, jak na institut, tak na bytový dům. Na obě instalace přijde 10 kilowatt-peaků výkonu, který vygeneruje 10 megawatt zhruba elektřiny ročně. Celý ten výkon nespotřebujeme tady aktuálně na místě. Plánujeme ho spotřebovat na sídle naší firmy v Praze Na Zátorce,“ říká expert na fotovoltaiku Přemysl Kavan a popisuje tak jeden z principů komunitní energetiky, která díky zmiňované novele energetického zákona vznikne. 

„Výkon 20 kilowatt-peaků samozřejmě nestačí na celou spotřebu našeho sídla, to bohužel ne. Plánujeme proto ještě další instalace fotovoltaických elektráren na jiných místech, a ty už by tu kompletní spotřebu včetně flotily elektromobilů měly pokrýt,“ dodává.

Komunitní energetika je v podstatě o tom, že si můžete vyrábět svoji vlastní elektřinu na místě, které je pro to vhodné a využívat ji tam, kde ji zrovna potřebujete, klidně na druhé straně republiky. Tedy například si instalovat soláry na střechu venkovského domku, chaty, stodoly nebo jiného objektu, spotřebovávat ji, když tam jste. A když tam nejste, vyberete si ji v bytě nebo v kanceláři, kde se soláry instalovat nedají. Díky tomu posílíte svou energetickou nezávislost a budete moci ušetřit nejen přírodu, ale i svou peněženku. 

V rámci komunitní energetiky je možné být buď aktivní zákazník nebo energetické společenství. Takzvaný aktivní zákazník si může vyrábět elektřinu na jedné nemovitosti a využívat ji v jiné nemovitosti na území České republiky. Umožní také sdružovat více členů, kteří si vyrobenou elektřinu budou moci mezi sebou sdílet. Do ní se bude moci zapojit až 10 členů po celém Česku.

V Energetickém společenství bude moci sdílet skupina až 1000 členů na území obcí s rozšířenou působností. Členové se budou moci společně podílet na budování větších zařízení na výrobu elektřiny. Určeno bude pro nákladnější projekty větších elektráren, například větných, a cenově tak zpřístupnit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů většímu počtu členů tohoto společenství. 

Mohlo by vás zajímat

Sdílení a komunitní energetika je cesta k energetické soběstačnosti

Kryštofovy Hamry, největší park větných elektráren v České republice.

Vodní toky jako zdroj energie

Čechův mlýn je jednou z nejstarších malých vodních elektráren u nás.

Novela umožní sdílení vyrobené energie

Každý z nás bude moci vyrábět elektřinu a sdílet ji v rámci České republiky.