Sdílení a komunitní energetika je cesta k energetické soběstačnosti

Kryštofovy Hamry, největší park větných elektráren v České republice.

Přilehlá vesnice si pronájmem obecních pozemků, kde stojí větrníky, zajistila rozpočet až na pětadvacet let dopředu. Šestý díl pořadu Dodejme si energii ukáže, jak si obce dokáží postavit pár větrníků a být energeticky soběstačné.

„Myšlenka postavit větrnou farmu Kryštofovy Hamry vznikla někdy kolem roku 2000, kdy investor zúročil své zkušenosti z Německa a dobře odhadl tuto lokalitu,“ říká technik Petr Vošický a dodává: „Nacházíme se v nadmořské výšce 850 metrů nad mořem, kde se v zimě tvoří velká námraza. Lidé se obávali padáním ledu, ale větrníky jsou vybaveny topením listů. Když začne vznikat námraza, elektrárna to pozná, začne topit a zastaví se. Po odmrznutí se samovolně opět spustí.“ Podle něj jsou také neopodstatněné obavy, že větrníky zabíjí ptactvo a plaší zvířectvo. „Provedené studie, které to monitorovaly, tvrzení odpůrců nepotvrdily. Běžně tady chodí srnky, lišky, pasou se tady krávy.“

V roce 2000, kdy vznikla myšlenka větrníků v Kryštofových Hamrech, byla uzavřena dohoda o spolupráci s obcí. Provozovatel větrného parku se zavázal, že pronájem pozemků bude finančně kompenzovat. Obec tak může ze svého rozpočtu každé domácnosti přispět deset tisíc korun na energie a pořádat například kulturní akce.

Díky nové legislativě bude pro obce mnohem snazší podílet se na výhodách ekologicky vyrobené energie u nich v obci tak, jak už se to léta děje jinde v Evropě. Děje se tak ale už ve vesnici Vítězná u Dvora Králové nad Labem. Čítá 1450 obyvatel, vznikla roku 1360, ale zapsala se do českých dějin 21. století před pár lety postavením nejvyšší větné elektrárny v ČR. Měří 175 metrů, z toho jeden list měří 56 metrů a vyrobí elektřinu pro 2000 domácností, což je pětkrát víc, než mají ve Vítězné. 

„Blýská se na lepší časy. Zjednodušilo se povolování u malých energetických do 50 kW bez stavebního povolení a bez licence. Nyní se připravuje zákon ke sdílení elektřiny, což umožní lidem v místě spotřebovávat elektřinu z větrné elektrárny, která stojí na kopci za vesnicí či spotřebovávat doma elektřinu vyrobenou třeba na chatě,“ říká předseda komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa a dodává: „Možností je několik. Ministerstvo průmyslu a obchodu přichází s novelou energetického zákona, takzvaným LEX OZE II. V její části je zaváděno sdílení a komunitní energetika.“

Mohlo by vás zajímat

Sdílení a komunitní energetika je cesta k energetické soběstačnosti

Kryštofovy Hamry, největší park větných elektráren v České republice.

Vodní toky jako zdroj energie

Čechův mlýn je jednou z nejstarších malých vodních elektráren u nás.

Novela umožní sdílení vyrobené energie

Každý z nás bude moci vyrábět elektřinu a sdílet ji v rámci České republiky.