Na konci dubna 2022 MPO vydalo krizové opatření s cílem spolupracovat s obchodníky na plnění plynových zásobníků. Základem opatření bylo spuštění aukcí, ve kterých obchodníkům doplácíme rozdíl mezi letní a zimní cenou plynu.
Stát nakoupil přibližně 240 milionů kubíků plynu. Spolu s plynem získaným prostřednictvím aukcí jsme pro stát zajistili přímý vliv až na 700 milionů kubíků zemního plynu uskladněného na území České republiky.
Ministerstvo průmyslu a obchodu získalo mimo jiné oprávnění omezit přepravu plynu dosousedních plynárenských soustav; to neplatí pro mezinárodní přepravu plynu a přepravu plynu v rámci mezinárodní pomoci v krizových situacích v plynárenství. V praxi tak není možné plyn vyvézt ve stavu nouze na jiný trh, nežli je trh tuzemský.
Ministerstvo průmyslu bude moci vyhlásit mimořádný stav nouze ve chvíli, kdy je pro celé území státu vyhlášen poslední odběrový stupeň podle právního předpisu upravujícího odběrové stupně v plynárenství. V tomto stavu nouze bude moci ukládat plynárenským firmám a účastníkům trhu s plynem nové povinnosti a platit budou některá nová omezení. Zároveň bude možné zachovat dodávky do některých vybraných podniků.
Všechny státy, které jsou zásobeny ropovodem Družba, tedy i Česká republika, která je na těchto dodávkách závislá z cca 50 %, mohou ruskou ropu i nadále odebírat. Stále platí, že ČR chce tyto dodávky ukončit a diverzifikovat své zdroje v co nejkratší době. Během cca 2 let se předpokládá, že by došlo k navýšení kapacity ropovodu TAL realizací projektu TAL Plus a tuzemské rafinerie by tak mohly být následně plně zásobovány prostřednictvím ropovodů TAL a IKL ropou z neruských zdrojů.
Polostátní firma ČEZ převzala od ruských majitelů firmu Škoda JS, která je důležitou součástí českého jaderného průmyslu, a měla by se podílet také na dostavbě Dukovan.
Jaderné palivo do Temelína v budoucnu nebude dodávat ruská firma. Jde o další významný krok k posílení energetické bezpečnosti České republiky, vybráni byli hned dva dodavatelé, a to americký Westinghouse a francouzská Framatome.
Jaderné elektrárny budou využity ke snížení závislosti na ruském plynu v oblasti teplárenství. Elektrárna Temelín již zásobuje teplem město Týn nad Vltavou a horkovod do Českých Budějovic by měl být zprovozněn v průběhu roku 2023. V případě Elektrárny Dukovany bylo dne 20.6.2022 společnostmi Teplárny Brno a ČEZ podepsáno memorandum o spolupráci na přípravě horkovodu s možností zahájení provozu na počátku 30. let.