Energetické společenství je cesta k čisté a levné energii
13. září 2023

Ve španělské Gironě sídlí organizace Som Energia, kterou před třinácti lety založili studenti a profesoři z místní univerzity.

Sdružení je pro lidi, kteří chtějí odebírat ekologicky vyrobenou energii. Staví solární panely, bioplynové stanice, vodní a větrné elektrárny a dodává čistou energii svým členům. Desátý díl pořadu Dodejme si energii představí komunitní energetiku. 

Na začátku chtěli vytvořit jednoduchou organizaci, která dokáže od svých členů vybrat peníze na stavbu obnovitelných zdrojů energie a pak čistou energii svým členům dodávat za co nejvýhodnějších podmínek. Nyní jejich organizace má už více než 80 tisíc členů, organizace zůstává nezisková, všechny své výdělky investuje dalších zdrojů obnovitelné energie.

Všichni členové jsou tak spoluvlastníky všeho, co organizace postaví. Vstupní poplatek je jen sto eur a člen může přivést dalších pět lidí bez poplatku. Každý člen má podíl v každé solární či větrné elektrárně. Prostě podíl, který odpovídá jejich vkladu a ten se následně zhodnocuje. 

„Obnovitelné zdroje jsou budoucnost. Celý svět by si to měl uvědomit. Měli bychom méně používat auta a využívat vše co je obnovitelné,“ říká obyvatel Girony. „Elektřina prudce podražila, cesta je v alternativních zdrojích energie,“ doplňuje další obyvatelka.

Takové společenství lze v České republice už založit také. A to díky novým zákonům o obnovitelných zdrojích energie z pera Ministerstva průmyslu a obchodu. Takzvaná komunitní energetika je založena na myšlence, že si skupina lidí může vyrábět společně energii, především elektřinu, z obnovitelných zdrojů a následně ji mezi sebou sdílet. Proto komunitní energetika zavádí tři nové pojmy – aktivní zákazník, energetické společenství a sdílení energií. Jedná se o návrh Ministerstva průmyslu a obchodu, který schválila vláda.

Více lze nalézt na: https://www.energiezamene.cz/komunitni-energetika

Mohlo by vás zajímat

Sdílení a komunitní energetika je cesta k energetické soběstačnosti

Kryštofovy Hamry, největší park větných elektráren v České republice.

Vodní toky jako zdroj energie

Čechův mlýn je jednou z nejstarších malých vodních elektráren u nás.

Novela umožní sdílení vyrobené energie

Každý z nás bude moci vyrábět elektřinu a sdílet ji v rámci České republiky.