Zelená energie v kancelářském komplexu
3. srpna 2023

Příjemnou teplotu v kancelářském komplexu udržuje zelená energie díky vysokokapacitnímu tepelnému čerpadlu.

Komplex budov, kde každý den pracuje až 5 000 lidí, má obrovskou spotřebu energie. Ať už jde o zimní vytápění, nebo letní chlazení, nároky na energetické zdroje jsou opravdu vysoké. Pořad Dodejme si energii nahlédne pod pokličku vysokokapacitních tepelných čerpadel, která umožňují tomuto komplex budov fungovat bez potřeby klasické kotelny. Na díl se můžete podívat na tomto odkazu.

Dneska tady máme 21 stupňů,“ začíná Josef Šedivý, výkonný ředitel komplexu. „Ale těch 21 stupňů nepřichází z běžné kotelny. Naše teplo a chlad pochází z geotermického pole, které máme právě pod touto budovou. Až 180 geotermických vrtů, každý hluboký 150 metrů, nám pomáhá získávat energii, kterou pak pomocí tepelného čerpadla přeměňujeme na teplo, nebo na chlad, podle ročního období.“

Využití čisté elektrické energie namísto plynu umožnilo komplexu od roku 2015 snížit spotřebu elektrické energie o 40 procent. Tato úspora energie představuje významný krok směrem k energetické soběstačnosti a hlavně snižuje výdaje za energie.

Tepelná čerpadla ale nejsou určeny jen pro ty, kteří mají možnost využít geotermálních vrtů. Energii dokáží získat i z jiných zdrojů. Jako to například plánují v Ústřední čistírně odpadních vod Praha. „Odpadní vody, s teplotou mezi 15 až 21 stupni podle ročního období, mají obrovský potenciál pro vytápění budov," říká ředitel Ústřední čistírny odpadních vod Lukáš Hrádek. 

„A tento potenciál tepla aktuálně bezúčelně odtéká do Vltavy s vyčištěnými odpadními vodami. Náš záměr je tuto energii efektivně využít že bychom tyto odpadní vody zachytili, odebrali z nich teplo a to využili pro vytápění či ohřev teplé užitkové vody,“ představuje další plány pro budoucnost ředitel čistírny.

A jak se výroba tepla z odpadních vod technicky zrealizuje? „Tepelné čerpadlo v podstatě odebere teplo z odpadních vod, ohřeje je na teplotu, která je potřeba pro vytápění budov nebo pro výrobu teplé užitkové vody a pak se již ohřáté vody vrátí do řeky. Zkrátka, energetické využití odpadních vod je další možností, jak šetřit energii,“ vysvětluje princip Hrádek.

Kombinace využití geotermální energie a energie z odpadních vod vypadá na první pohled složitě, ale díky inovativnímu myšlení a využití moderních technologií se tyto zdroje energie stávají stále dostupnějšími. A to nejen pro velké komerční objekty, ale i pro menší bytové jednotky. Takže pokud se zajímáte o to, jak můžete šetřit energii a zároveň přispět k ochraně životního prostředí, více se dozvíte v tomto díle pořadu Dodejme si energii.

Mohlo by vás zajímat

Sdílení a komunitní energetika je cesta k energetické soběstačnosti

Kryštofovy Hamry, největší park větných elektráren v České republice.

Vodní toky jako zdroj energie

Čechův mlýn je jednou z nejstarších malých vodních elektráren u nás.

Novela umožní sdílení vyrobené energie

Každý z nás bude moci vyrábět elektřinu a sdílet ji v rámci České republiky.